Jakie wymagania powinien spełniać ciągnik do lasu?

Jakie wymagania powinien spełniać ciągnik do lasu?

Las jest miejscem idealnym do wypoczynku, a także źródłem cennych darów natury i wielkim producentem tlenu. Aby spełniał swoje zadania, wymaga stałej troski i pielęgnacji, która zapobiegnie rozprzestrzenianiu się chorób, szkodników i pożarów. Do pracy w lesie niezbędne są wyspecjalizowane ciągniki.

Solidna konstrukcja i mocny silnik

Warunki pracy w lesie nie należą do najłatwiejszych. Ciągnik do lasu musi sprostać znacznie większym wymaganiom niż podobne urządzenia użytkowane w rolnictwie. Podstawą jest solidna, odporna na wstrząsy konstrukcja oraz bardzo wytrzymały silnik o dużej mocy. Kompania Leśna dysponuje wieloma takimi maszynami – o dużej rozpiętości parametrów silników. Dzięki temu są one w stanie sprostać zadaniom w otwartym terenie i w leśnych przecinkach. 

Zależnie od marki – Belarus MTZ, Pronar, Steyr, Ursus czy Valtra – maszyny różnią się możliwościami. Modele produkowane przez Finów dostosowane są do surowego klimatu północy i tamtejszych rozległych terenów leśnych. Polskie Ursusy bardziej wpisują się w lokalne warunki, choć nie brakuje im turbodoładowania.

Nowinki techniczne w ciągnikach do lasu

Maszyny przystosowane do pracy w trudnych warunkach terenowych często wyposażone są w nowoczesne technologie. Dzięki nim znacznie lepiej radzą sobie z zadaniami, są bardziej komfortowe dla kierowców i wytrzymałe. Wśród ciekawszych rozwiązań można wymienić:

  •          ogrzewaną kabinę kierowcy z przeszklonym dachem, który umożliwia obserwację ewentualnych zagrożeń z góry,
  •          układ jazdy tyłem TwinTrac, w który wyposażone są ciągniki Valtra,
  •          silnik zapewniający optymalne zużycie paliwa podczas pracy,
  •          specjalne systemy mocowania oprzyrządowania, które chronią konstrukcję ciągnika przed uszkodzeniem,
  •          pojemny stalowy bak, odporny na uszkodzenia przez korzenie i pnie drzew oraz gwarantujący długi czas pracy,

Poszczególne ciągniki do lasu zdecydowanie różnią się od siebie, dlatego innego urządzenia będzie wymagać praca w terenie pagórkowatym, a inna maszyna sprawdzi się na nizinach.

Kompania Leśna wykonuje ponadto zabudowy leśne ciągników. W skład takiej zabudowy wchodzi osłona spodu ciągnika, orurowanie i okratowanie kabiny, montaż obrotowego fotela i mocowania pod rozdzielacz hydrauliczny oraz zabezpieczenie świateł, lusterek i innych elementów podatnych na stłuczenie w warunkach pracy lesie.