Rozdrabniacz bijakowy i rębak – skuteczny sposób na gałęzie

Rozdrabniacz bijakowy i rębak – skuteczny sposób na gałęzie

Gałęzie drzew bywają problemem zarówno dla ogrodników, jak i dla osób zajmujących się pielęgnacją zieleni miejskiej lub lasów. Te strącane przez wiatr, ścinane podczas prześwietleń sanitarnych czy usychające wymagają szybkiego zagospodarowania. W takich sytuacjach sprawdzają się specjalistyczne maszyny.

Rozdrabniacz bijakowy, mulczer lub kosiarka bijakowa

Te trzy nazwy określają jedną maszynę, skonstruowaną z myślą o przetwarzaniu pozostawionych na podłożu gałęzi. Urządzenie charakteryzuje się bardzo prostą budową i równie łatwą obsługą. We wnętrzu montowanej na zaczepie trójpunktowym ciągnika maszyny znajduje się wałek z wahliwymi nożami młotkowymi o specyficznym kształcie, który obraca się, zasilany przez wałek odbioru mocy (WOM) ciągnika. Praca bijaka przypomina nieco tę wykonywaną przez tradycyjną kosiarkę do trawników, choć noże obracają się w pionie, nie w poziomie. Różnica polega na tym, że umieszczone w nim noże są znacznie mocniejsze, twardsze i doskonale przystosowane do cięcia drewna. Warto podkreślić, że rozdrobniony mulczerem materiał drzewny może zostać na podłożu, służąc jako podściółka.

Rozdrabniacz bijakowy może mieć różną szerokość roboczą. Dostępne są też takie modele urządzeń, które umożliwiają zbiór tego materiału, który następnie pakowany jest do worków lub zagospodarowany w kompostowniku.

Rębak do pni i gałęzi

W przeciwieństwie do mulczerów bijakowych, rębak do pni i gałęzi jest maszyną stacjonarną. Ma wprawdzie system jezdny, który pozwala na przeciągnięcie urządzenia na inne stanowisko pracy, ale do wykonania zadania nie może się ono przemieszczać. Maszyna przypomina wielki młynek, do którego wkłada się ścięte gałęzie po to, aby z drugiej strony wytrysnął strumień rozdrobnionych zrębek.

W założeniu można w niej przerabiać wszystko, co drewniane. Najczęściej jednak stosuje się ją do rozdrabniania ścinanych gałęzi. Hałaśliwe urządzenie często budzi mieszkańców osiedli podczas sezonowej przycinki drzew, jednak efekt jego pracy jest rewelacyjny i w znacznym stopniu rozwiązuje problem składowania materiału biologicznego. Powstającą biomasę bez problemu można wykorzystać jako opał, przeznaczyć na ściółkę czy do celów produkcyjnych – np. w przemyśle papierniczym.

 

Istnieją dwa podstawowe rodzaje rębaków: tarczowe i bębnowe. Te pierwsze montowane są zwykle na zaczepie trójpunktowym ciągnika, wymagają mniejszej mocy, ale też średnica zrębkowanego przez nie materiału jest zwykle trochę mniejsza. Zwykle służą do rozdrabniania gałęzi i pozostałości pozrębowych. Ich elementem roboczym są tarcze tnące. Rębaki bębnowe natomiast mają większe zapotrzebowanie na moc, często są nawet zasilane ze swojego własnego silnika spalinowego, a nie WOM ciągnika. Wszystko dlatego, że elementem roboczym jest wielki obrotowy bęben na którym zamocowane są noże. Obracająca się masa bębna dodaje maszynie siły, jak w kole zamachowym. Dzięki temu rębaki bębnowe mogą zrębkować nawet grube pnie drzew i są wykorzystywane do produkcji biomasy na potrzeby energetyczne.